Proč mám ráda Sherlocka Holmese?

19. srpna 2016 v 19:05 |  Myšlenky


Sherlock Holmes.

Nejchytřejší detektiv všech dob. bohužel fiktivní. Po boku svého věrného přítele Dr. Watsona s charakteristickou čapkou na hlavě, doutníkem v puse a lupou v ruce, v dlouhém černém kabátě. Řeší případy, na které je policie krátká. Vyniká dedukčními schopnostmi a vidí i to, co jiní nevidí. Se schopností vysvětlit všechno a všem. prostě génius.


Určitě ho znáte. a doufám že stejně jako já, naprosto zbožňujete. ale to bych si asi už moc věřila. Mám pocit, že Sherlock Holmes je opravdu úžasné dílo z pera Arthura Conan Doyla. Bylo několikrát zfilmováno a hlásí se velikému ohlasu.

Mě ale naprosto fascinuje až poslední zpracování a to seriál. dobře.. miniseriál. SHERLOCK.

V hlavní roli Benedict Cumberbatch jako moderní Sherlock Holmes, momentálně bez domova. Snaží se nekouřit a používá nálepky proti závislosti. Čapku nosí jen pro noviny, nelíbí se mu. Lupu má, ovšem pouze malou a skládací. Rád hraje na housle a když se nudí, střílí pistolí do zdi. V Londýně se vyzná jako nikdo a dokáže spočítat za jak dlouho se kam dostane či vypočítat rychlost záchranné služby. Na druhou stranu ale neví, že Země je kulatá. Má svůj palác myšlenek, do kterého občas chodí, aby si spojil vjemy a vyřešil případ. Taktéž má svojí síť bezdomovců, kteří mu ochotně dávají nové informace a všelijak mu pomáhají. Vyzná se v Chemii i Fyzice. Říká se o něm, že byl drogově závyslí, ale on to popírá. Jeho bratr Mycroft je vysoce postavený a bohatý muž, ovšem bratrská láska je na bodu mrazu. Jediná žena, kterou kdy miloval, a miluje, je Irena Adlerová které neřekne jinak, než Ta Žena.
Jeho parťákem se stává Martin Freeman, alias Dr. John Watson. Na rozdíl od knižní předlohy nemá knír ani nenosí klobouk. Do Londýna přijíždí jako bývalý vojenský doktor se zraněnou nohou. Namlouvá si, že z války nemá žádné trauma, a jeho psycholog mu doporučuje psát blog. Taktéž nemá kde bydlet a tak se stává spolubydlícím Sherlocka na Baker Street č.p. 221B. Ten ho zatáhne do prvního společného případu, kde se z nich stanou patrneři a přátelé. To ovšem přináší pro Watsona i nepříjemnosti. Musí trpět Sherlockovo podivínské chování a mnohdy ho poslouchá na slovo. Je mu však věrným přítelem a Sherlockova následná ''smrt'' ho velmi zasáhne.
V roli hlavnýho záporáka a úhlavního nepřítele Jamese Moriartyho je Andrew Scott. Moriarty je nevyspitatelným nepřítelem, chytrostí se může se Sherlockem rovnat. Je výstřední a šílený, má rád hry a zábavu. Jeho kriminální síť je snad po celém světě a teď se rozhodl zneškodnit Sherlocka, protože on je jediný, kdo mu může jeho plány zhatit. Dokáže jedním kliknutím otevřít věznici, banku nebo uloupit korunovační klenoty. Důležitý kód vyťuká na prstech a zná Sherlocka víc, než kdo jiný. Je také jediným mužem, díky kterému je Sherlock ochoten skočit ze střechy paneláku.

a mohla bych psát dál.

Tento seriál je moderním zpracováním toho úžasného díla. Vnáší Sherlockovy úplně novou tvář. snad ještě lepší. V devíti dílech jsme svědky různých kuriozních případů, od taxikáře zabijáka, přes strhující hru Sherlocka a Moriartyho až k obživnutí hlavního hrdiny, který se najednou znovu objeví ve městě a svou existencí vyprovokuje dalšího svého nepřítele.

A proč mám vlastně ráda Sherlocka Holmese? Možná protože je prostě jiný. Má svoje názory a teorie. Vidí neviditelné. Žije pomocí faktů a nezdržuje se zbytečnostmi. Je chytrý, vlastně geniální. Dokáže něco, co jiní ne. Ale není superman ani spiderman. Nemá nadpřirozené schopnosti, a stejně je nadpřirozený. Možná není hezký nebo nějak tělesně přitažlivý, nemá rád lidi a baví se .. ehem.. jinak ?! ale už mě nebaví superlidi, kterým z nohou střílí oheň a z rukou pavučiny, umí lítat nebo bojovat a o nic z toho se nezasloužili. prostě se tak narodili. I Sherlock se tak narodil.. uznávam.. ale mít něco jako palác myšlenek?! To určitě vymyslel on. Musel se naučit, jak svůj mozek využívat a efektivně používat. On byl první, kdo pozná podle oblečení kdo jste. On je ten, kterému se nic neskryje. Je prostě někdo. Člověk s velkým Č. Opravdu člověk, ne příšera. Někdo, u koho je pravděpodobné, že by třeba i mohl existovat. někdy.. někde..
Mám ho ráda asi jenom z principu. Vím, že neexistuje, ale mám v sobě takovou tu malou naději.. úplně malinkatou.. že tu třeba někdy byl. nebo bude. Stejně jako jeho, poněkud lidštější kolega, Watson. Bláhový poskok, který je věrným, nezištným přítelem. Přítelem, kterého můžeme všichni jen tiše závidět.
Ale nemyslete si, já mám ráda i Moriartyho. Protože jak sám říká: "každá pohádka potřebuje správnýho záporáka". A on je tím nejlepším. Zločinem protřelý, chytrý a soutěživý s vytříbenými grimasami a hláškami doplněný špetkou humoru, slizáctví a nenávisti. Vlastně je Sherlockovy docela podobný, jen se vydal na pomyslnou druhou stranu. Dokáže se zjevit kde ho nečekáte a udělat tam pořádný rozruch. potom zase klidně zmizí. Navíc je vždy připravený, má spousty záložních plánů a nikdy se nevzdává. Škoda že nemá někoho jako Watson.. i když.. nefunguje tak trochu Irene? Zamotá hlavu nepříteli a pak ho naláká do Moriartyho sítí? ale ne.. už moc fantazíruju.

Možná Vám přijde, že jsem teď spíš psala o seriálu. a asi je to pravda. Ale myslím, že ten seriál je prostě BOŽÍ! Narozdíl třeba od takové Big Bang Theory, Walking dead a nebo Přátel, se kterými se sice nemůže rovnat, o něm neví skoro nikdo. Přesto je to geniální dílo. Úžasný seriál plný napětí a očekávání. Zkrátka něco, co moje snářská duše musela objevit, vidět a milovat. :) Zároveň jsem pustila ven moje názory na tohoto velkého člověka, geniální dílo snad ještě geniálnějšího spisovatele. Na geniálního člověka, jeho geniálního pomocníka a ještě úplně nejgeniálnějšího záporáka všechn dob! :)

Obdivuju Sherlocka Holmese. a nestydím se za to! :)*

Sherlock benedict cumberbatch martin freeman no pants pantssherlock sherlock holmes moriarty sherlock bbc kill yourself

Tento článek jsem si vypůjčila ze svého starého blogu a po lehkých úpravách jsem se rozhodla ho "recyklovat" - nicméně přesně vyjadřuje i mé nynější pocity a jsem hrdá, že jsem ho tehdy napsala.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Silmarilli | Web | 20. srpna 2016 v 13:03 | Reagovat

Nejsem vyložený fanoušek Sherlocka, ale pravdou je, že jsem asi 4 díly viděla a celkem mě to bavilo ...:)

2 Marie | Web | 20. srpna 2016 v 18:33 | Reagovat

Krásně napsáno. Lepší než ti dnešní detektivové - alkoholici s příšerně těžkou minulostí :)

3 NaTyy | Web | 21. srpna 2016 v 12:28 | Reagovat

Hezky jsi to napsala :)

4 Switch | E-mail | Web | 21. srpna 2016 v 18:00 | Reagovat

Na Sherlocka jsem zatím slyšela jen pozitivní ohlasy, ale já už další seriály na seznam nemůžu, neeeee :D

5 Alex | Web | 21. srpna 2016 v 21:07 | Reagovat

Na tento seriál už se chvíli chystám, ale pořád se k tomu nějak nemůžu dostat - není slavný, ale je oblíbený a milovaný :D Takže jakmile bude čas a chuť, jdu na to :) A máš pravdu, Watsona mu můžeme leda tak závidět :)

6 Sheilene | Web | 22. srpna 2016 v 10:55 | Reagovat

Sherlocka jsem viděla zatím jenom ve filmovém zpracováním s Robertem, ale už delší dobu se chystám na seriál. Jsem ráda, že tam hraje Freeman, protože jsem si ho oblíbila v Hobitovi. :D Sice teď mám rozkoukanou spoustu seriálů, ale určitě se k tomu dostanu!! :)

7 blaire | Web | 22. srpna 2016 v 22:35 | Reagovat

Sherlocka mám taky ráda, je to génius, ale už se na něj nekoukám, nezbývá mi na to čas. :(

8 Anna | Web | 23. srpna 2016 v 2:54 | Reagovat

Pravdou je, že jsem měla kdysi dávno o Sherlockovi blog a psala na něj dnem i nocí :D. Každopádně já SH sleduji už od úplného začátku, hezky v originálu a bez titulků. Když venku lije, zabalím se do deky, udělám si kávu a muffiny a zkrátka koukám, jak je Cumberbatch sexy :D :).

9 Medvěd | E-mail | Web | 23. srpna 2016 v 7:32 | Reagovat

Seriál je to hodně dobrej. Jen to herecké obsazení dle mého se jim až tak nepovedlo. No to je jedno. Jednou jsem měl pracovat v muzeu Sherlocka. Někde jsem četl, že úplně fiktivní postava to není, v někom náš milovaný Sir Conan inspiraci. Stejně jako James Bond například. Prostě postava to je úžasná :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama