Den 1: Deset skvělých knih

29. října 2016 v 16:19

Tento článek se vztahuje k projektu Deset knižních dní

Začínáme zostra. A to hned deseti skvělými knihami..
Abych řekla pravdu, tohle nebyla tak těžká otázka. Mám sice mnohem více oblíbených knih, které bych mohla číst pořád a pořád.. ale vybrat deset nejlepších nebylo pro mne tak těžké jak jsem očekávala. Snažila jsem se nějak prostřídat takové ty opravdu známé knihy s některými "vykopávkami", protože tyhle neznámé knihy jsou leckdy lepší. Navíc já jich mám docela dost -děkuju babičce- a mám dojem, že dříve se ty knížky psali.. více na kvalitu než na to, kolik z toho bude peněz. Například mě hrozně štve dnešní fenomén trilogií, protože se celý ten děj často nesmyslně vleče a nic z toho. To už radši jednu opravdu dlouhou knihu, než tři 'normální'. A to ani nemluvím o sériích, kterým se snažm vyhýbat.Andělé a Démoni
Dan Brown

Naprostá srdcovka. Byla to asi první knížka, kterou jsem četla. Jakože doopravdy knížka. Ne takové ty Alexy, cvičitelky koní a Poseroutkové. A naprosto jsem si jí zamilovala. Vlastně ani nevím co mě přimělo ke koupi. Film jsem předtím viděla, ale pamatovala jsem si ho jen matně. Dan Browna jsem neznala.. Prostě nevím. Ale zamilovala jsem se jak do té knížky, tak do toho stylu psaní. Byla se mnou všude, a stejně jsem jí četla docela dlouho - v té době jsem byla naprosto netrénovaný rádoby čtenář bez kapky vědomostí. A teď pozor, bude spoil. Naprosto mne odrovnal konec - podpálení na balkónku, skandování, Langdonův pád z helikoptéry,.. prostě všechno!!
Moje skrovná recenze ZDE
_______________

Jít krást koně
Per Petterson

Co bych vám o tom pověděla? Je to knížka, kterou asi nebude mít rád každý. Narazila jsem na ni náhodou, u babičky ve skříni když mi nabízela nějaké knížky po tetě. Zaujal mne nejdřív název, potom i popis, navíc to nemělo ani 200 stran tak proč ne.
Je to knížka víceméně o ničem, ale je to hezky napsané. Vzpomínky jednoho starého muže na otce, matku, život na venkově i ve městě. Popis života za války i po ní. O osamělém životě v lesní boudě. Je to knížka, kde je vidět že i s málem může být člověk šťastný a v klidu. Určitě doporučuji jako nenáročnou knížku, když zrovna nestojíte o přeplácaná dramata, krev a akci a stačí vám prostě obyčejný život.
_______________

To
Stephen King

Všem, kteří se alespoň trochu zajímají o horory jistě nemusím dlouze představovat. Asi nejznámější (?) horor "otce hororů" Stephena Kinga. Toto rozsáhlé dílo s abych řekla pravdu pěkně blbým jménem, jsem si chtěla přečíst hrozně dlouho. Ať už kvůli zlému klaunovi, kvůli tomu že to každý zná i kvůli tomu, že jsem byla prostě zvědavá. A nesklamalo. Je to sice poněkud roztahané, občas trochu chaotické a ze začátku náročné na zapamatování si, kdo je vlastně kdo, ale stojí to za to. Je to takový ten základ, pro fanouška hororů, jako jsem já, naprostá samozřejmost.
btw. jestli mi někdo chcete udělat radost k Vánocům, můžete mi koupit limitovanou edici.
_______________

Erebos
Ursula Poznanski

Další z knih, které nejspíš neznáte. Já na ní narazila v Levných knihách, stála asi 20 korun a spolužák mi říkal, že to není špatné. A měl pravdu. Ne jen že to není špatné, je to dokonce dost dobré! Já mám hry ráda a i když asi nejsem ten, pro koho je kniha určena (teda 14letý kluk), tak jsem se neuvěřitelně začetla. Netrvalo mi to snad ani dva dny, konec je .. no nevím jestli přímo nečekaný.. ale poměrně zajímavý a překvapivý. Kniha rozhodně nemá žádný vnitří odkaz, vyšší funkci a není to ani něco, co ve vás zanechá nějaký déletrvající dojem. Každopádně jsem se na pár okamžiků zamyslela nad tím, jestli je něco takového vůbec možné. Jestli bych byla ochotná se do toho taky tak vžít a jestli bych se zachovala stejně jako Nick.
_______________

Labyrint
všechny díly
James Dashner

Další hodně známá trilogie - hlavně kvůli filmům. Já taky po knize sáhla až na základě filmu, ale hrozně mě to překvapilo. A to hlavně druhý díl. Který je naprosto skvělý! Na první pohled další sci-fi o nástiletých. Ale ve skutečnosti to není takové, má to i nějaký hlubší smysl.. teda alespoň si to myslím. Je to další z knih která chytne a nepustí. Má krátké kapitoly, začež jsem byla neskutečně ráda, je to napínavé a nejsou tam žádné delší nudné pasáže. Věc která mne nadchla je mluva placerů. Hrozně jsem se tím nakazila a pak jsem chodila a nadávala do čónů. Naštěstí už je to pryč! :D
_______________

Třetí dvojče
Ken Follett

A pro změnu něco co určitě neznáte. Kniha která se ke mně dostala stejně jako Jít krást koně a která mne, stejně jako Jít krást koně, hrozně překvapila. Cítila jsem z toho trochu styl Dana Browna - který mám ráda - ale zároveň i trochu něco jiného. Možná to, že děj se neodehrává s náboženským podtextem, nýbrž čistě vědeckým. Ale celé je to psané velice nápaditě a temně. Na konec přichází velké boom, které mne docela překvapilo. Nechybí ani dramatické scény - například souboj v jedoucím autě.
_______________

Smrt Favorita
Dick Francis

Klasický autor detektivek z dostihového prostředí a jeho, podle mého soudu, nejlepší kniha. Neříkám že jsem četla všechny (a chybí mi jich opravdu hodně), ale tahle je moje neojoblíbenější. Četla jsem ji jako první Francisovu a dodnes ji žádná nepřekonala. Má to zajímavý začátek, svižné tempo, dobrou zápletku, sympatické postavy a nečekaný, skvělý konec. Navíc se to dobře čte a je to napínavé, protože dost dlouho netušíte, odkud vítr fouká. Prostě detektivka jak má být. Cokoliv dalšího bych napsala, bylo by to zbytečné. Zkrátka mám tu knihu ráda.
_______________

Spodní proudy
Ridley Pearson

Lehce morbidní, ale napínavá. Asi tak bych to shrnula. Další lehce underground kniha, které ale nic nechybí. Už od začátku se něco děje, autor se nezdržuje přílišnými popisy. Vlastně ani nevím, co je na ní tak dobrého. Je to tuctová detektivka s úchylným vrahem a policistou podrazákem. nic nového pod sluncem. Ale když jsem ji četla, docela mne to překvapilo a zalíbilo se. Navíc je to trochu ukázka toho, že některým lidem stačí k vraždě opravdu málo.
_______________

Přechod
Justin Cronin

Tuhle knihu jsem dostala od kamarádky. Sama bych po ní určitě nesáhla a ze začátku jsem z toho nebyla moc moudrá. Každopádně po chvilce jsem si zvykla na styl psaní a začalo se mi to líbit. Když v tom najednou, skok o 100 let dopředu a úplně jiné postavy. Můžu vám říct, že mě to trochu naštvalo, vyděsilo a pomalu začalo lehce odrazovat. Ovšem když jsem si udělala v novým postavách jasno, začalo se něco dít a bylo to zase dobré. Co dobré, bylo to naprosto super! Má to skvělý spád, není to tuctová postapokaliptická knížka. Poměrně se mi líbil ten nápad a byla jsem ráda, že to nejsou zase jen obyčejní zombíci (i když teda některé znaky měli stejné..). Nejlepší je na tom ovšem konec. Je uzavřený a zároveň neuzavřený, dobrý a zároveň špatný. Abych řekla pravdu, dost dlouho jsem se z toho vzpamatovávala a byl to docela haluz.
_______________

Agent 6
Tom Rob Smith

Tahle kniha byla velice zvláštní. Vzhledem k tomu, že se nezajímám (a ani nevyznám) v historii SSSR bylo to pro mé chápání dosti zmateční a často jsem nepobírala nějaké souvyslosti v tehdejším režimu. Ovšem jakmile se hlavní hrdina dostal do Afghánistánu a vydal se na svou pouť, kniha se skvěle rozjela. Dlouho jsem čekala, abych se dozvěděla jak to teda bude. Kdo je agent 6. Kdo je vrah a kdo je oběť. Za mě skvělé!

Tak to bylo deset skvělých knih, které bych vám ráda doporučila. Doufám že jsem vás nalákala alespoň na něco a nebo jsem vám třeba poradila co nečíst. Ať tak či tak, děkuji za přečtení. A za týden u dalšího článku k deseti knižním dnům.
(us)mějte se
*Mushroom*

Andělé a démoniJít krást koněToErebosLabyrint: Útěk
Třetí dvojčeSmrt favoritaSpodní proudyPřechodAgent 6
po kliknutí na obálku se dostanete na CSFD profil knihy :))

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Switch | E-mail | Web | 29. října 2016 v 18:04 | Reagovat

Ty jo, hrozně mě překvapilo, že krom Labyrintu jsem nic neznala (natožpak že bych to četla :O)... Asi nejsem tak sečtělý člověk, jak jsem si myslela :D nejvíc bych si chtěla přečíst To a Erebos (o té jsem vlastně - jak tak vzpomínám - četla článek a mám ji na seznamu :D)

2 Wafer | 30. října 2016 v 20:45 | Reagovat

Abych se přiznala, ani jednu knížku jsem nečetla, ale mezi moje největší srdcovky patří série BZRK od Michaela Granta, Moje sestra Jodie od Jacqueline Wilsonové a ještě pár dalších, není jich moc.

3 Mia Rewlay | E-mail | Web | 31. října 2016 v 22:37 | Reagovat

Popravdě jsem četla jenom jednu knížku z těch všech, Erebos. Popravdě tuhle knížku naprosto zbožňuju, líbí se mi to prolínání imaginárního života do reálného, když jsem to četla poprvé tak jsem měla snad husinu úplně všude při každém úkolu Sariuse (vím špatné skloňování, ale je to tak i v knížce) nebi Nicka.
O některých dalších jsem slyšela, ale jediné, co mám doma v čekací lhůtě je Labyrint. :)

4 Little Brunett. | Web | 1. listopadu 2016 v 17:33 | Reagovat

Váu, jsem asi hodně pozadu protože ani jednu knížku neznám. Asi bych se do toho měla za pustit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama