To - Stephen King

28. února 2017 v 10:10 |  Recenze


Bylo jich sedm a byli velmi mladí, když se jejich první klopýtnutí změnilo v horor. Jako dospělí se teď rozprchli do světa, aby v něm dosáhli úspěchu a štěstí. Minulost je ale stále živá - živější, než by si přáli. Nikdo z nich se nemůže ubránit síle, která je táhne zpátky na ono zvláštní místo jejich dětských let, do městečka Derry, kde se před lety spojili, aby čelili nezvladatelnému zlu. Vracejí se tedy, aby stanuli tváří v tvář noční můře bez konce a beze jména… Dokážou se jí postavit i dnes?Děj je asi poměrně známý, ale ve skratce ho představím. Sedm dětí; Bill, Stan, Richie, Ben, Eddie, Beverly a Mike vyrůstají ve městečku Derry v americkém státě Maine. Ale nejsou úplně občejní. Každý z nich má nějakou "vadu" či "hendikep", díky kterému nejsou v kolektivu oblíbení. Shodou náhod se všichni jednoho dne potkají a stanou se z nich přátelé na život a na smrt. Doslova. Tato parta, říkají si Smolaři, se setkávají s přízrakem jménem To, který v pravidelných intervalech terorizuje město a unáší tamnější děti. Všichni provedou rituální slib, že budou s To bojovat i když dospějí. A to se také stane. V podobě klauna Pennywise se To vzchopí a má ještě větší moc. Již dospělí Smolaři se musí vrátit a posbírat své vzpomínky aby se mohli zlu znovu postavit.

Abych nějak popsalastrukturu, bylo to velice podivně napsané. Hlavně začátek je dosti matoucí a těžší na pochopení. Autor přeskakuje z jedné postavy na druhou, z dětství do dospělosti a navíc přidává i epizody ze života To, které s dějem na první pohled ani nesouvisí. Později se ovšem všechny tyto příběhy spojí spolu se spřátelením celé party. Od této chvíle už je děj mnohem přehlednější. Ke konci knihy se spojují zážitky z minulosti a ze současnosti s tím, jak si na situace hlavní hrdinové vzpomínají. Moc se mi líbilo, že vzpomínky se zjevovali nahodile a zkrátka tak, jak si na ně Smolaři vzpomínali. Moc se mi líbili epizody z dětství a Pennywise je podle mě jeden z nejlépe vymyšlených záporných postav.

To jsem začala číst asi vlastně jen z popudu. Kvůli tomu, že mě lákalo číst něco opravdu dlouhého, známého a něco od Stephena Kinga o kterém jsem do té doby slýchala poměrně často a pravidelně, jelikož jsem se pohybovala v hororovém žánru. Nakonec jsem se dostavila do knihovny a nadšeně si To vypůjčila. A neřekla bych že pro mě bylo sklamáním. Od první stránky jsem poznala, co na tom Kingovi všichni vidí. Jeho styl psaní je opravdu zajímavý, hodně popisný ale každopádně čtivý. Většinou. Hned ze začátku knihy mě překvapily kapitoly z minulosti které spolu na první pohled neměli vůbec nic společného a také momentální příběhy všech hlavních hrdinů. Dlouhou dobu bylo To obrovská záhada a já se hodně těšila na rozuzlení.. které bylo.. přinejmenším zajímavé. Zajímavé, pofidérní, zvláštní, podivné.. nevím jaká slova ještě vymyslet ale zkrátka to tak bylo. I když si myslím že ten konec nebyl tak dobrý jako celá knížka. Mám dojem že to mohlo být klidně i méně výstřední ale v širším spektru se to ke knížce hodilo. A vlastně dosud nevím co si o tom myslet, ale já mám takové knížky ráda.

Mojí nejoblíbenější postavou ze Smolařů byl asi Ben a samozřejmě vůdce party Bill. Nevím proč ale Ben se mi zalíbil hned od první kapitoly o něm, kdy se skutálel mezi ostatní. A i jako dospělý cowboy-architekt mi byl z postav nejsympatičtější. A Velký Bill, poněkud koktavý vůdce party, mozek všech operací a ten který toho asi nejvíce bětoval byl také velice zajímavá postava. Hlavně díky tomu, že si v každé situaci dokázal získat respekt ostatních a vždycky byl nad věcí.
Nejméně oblíbená postava pro mě byla asi Beverly a Stanley. Beverly proto, že se mi mezi partu úplně neseděla. Nevím proč, ale zkrátka si myslím že v reálném světě by se s nimi vůbec nebavila. A také si myslím že její význam nebyl tak důležitý jako úlohy ostatních. A Stanley.. mno asi protože je prostě strašpytel a jako jediný se nedokázal To postavit.
Pennywise ani nepotřebuje komentář. Jak jsem už jednou avizovala, myslím že je to jeden z nejlepších záporáků vůbec a jeho postupy jsou velice jedinečné. Navíc se mi líbí originalita, jakou se do životů dospělých Smolařů zase vrátil.

Film jsem neviděla. Ovšem letos má vyjít nějaká novinka, tak jsem zvědavá a těším se! Ten starý dle recenzí úplně nenaplanil potenciál, a abych řekla pravdu tak asi nemám žádnu potřebu ho vidět..

A abych to nějak celé zhodnotila.. myslím že tato kniha je jednou z těch "must read" a to zejména pro milovníky hororů, thrillerů a možná i trochu mysteriózních témat. Měla by si najít cestu na poličky všech milovníků opravdu dlouhých a velikých knih. A mimo jiné, po přečtení této knihy už nikdy nebudete mít rádi klauny. A někdo si možná začne vážit svého astma, koktání či nadváhy. Protože i to může být nakonec výhoda. Navíc poukazuje na sílu přátelství a že to může být mnohdy na celý život i když se vaše cesty rozejdou. Zkrátka je to zajímavá knížka, která se rozhodně oprávněně řadí mezi jedny z nejznámějších.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Michelle | Web | 28. února 2017 v 14:25 | Reagovat

Zní to strašně zajímavě a možná se k tomu někdy i dostanu, protože bych si jednou Kinga přečíst chtěla, ale horory a thrillery moc nečtu :) A děsí mě klauni :D Ale uvidíme, třeba mě někdy děsit přestanou :D

2 E. | Web | 1. března 2017 v 14:49 | Reagovat

Konečně nějaký dobrý nápad na knížku. Už mám co číst, děkuju za nápad. :)

3 myred | Web | 1. března 2017 v 21:26 | Reagovat

Už několikrát jsem na pár knih od tohohle autora koukala, ale nějak jsem se nedostala ještě k tomu, abych si alespoň jednu z nich přečetla. :D Ale tahle podle recenze vypadá opravdu zajímavě, tak snad na ni někde narazím. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama