02/2017

6. března 2017 v 12:12 |  Recenze

Je tady další měsíc a s ním i mé skromné shrnutí. Myslím že nemám co víc dodat, protože tohle bude prostě každý měsíc vpodstatě stejné. Tak doufám že se vám některá z věcí zalíbí a třeba se inspirujete.


KNIHY

Zkamenělá krev
Johan Theorin
432 stran

Moje hodnocení: 4/5

Moje druhá kniha od Johana Theorina. Byla jsem docela zvědavá, protože ta první knížka mě moc bavila. Zkamenělá krev je 3.kniha ze série Ostrov Öland, ovšem co jsem se tak dopídila, jediná spojitost je samotný ostrov a postava starého Gerlofa, díly na sebe příběhově vlastě vůbec nenavazují.
Děj knížky mi přišel celkem odfláknutý. Zdá se mi, že zápletka mohla být zapeklitější a hlavní hrdina Per se ke všem důkazům dostal celkem snadno. Jinak se mi to ale líbilo. Napsané to bylo hezky, žádné zbytečně dlouhé popisy postav, četlo se to dobře a rychle. Nechyběly akční scény a trocha tajemna co se Perova otce, sousedky Vendely, trolů a víl týče. Hodně se mi líbilo vyprávění z Vendeliny minulosti a "okrajový příběh" Perových dětí. Bylo to takové okořenění jinak celkem idilického života obyčejných lidí. Závěr byl překvapivý, nýbrž možná až moc dobrý.
__________

Analfabetka, která uměla počítat
Jonas Jonasson
416 stran

Moje hodnocení: 4/5

Od Analfabetky jsem vůbec nevěděla co čekat. Dle recenzí to mělo být něco jako Stoletý stařík, jen s jinou postavou. Ale já si to nemyslím. Analfabetka se mi asi líbila ještě o krapet více, i když některé pasáže bych "vystřihla".
Nejméně mě bavil začátek. Kapitoly týkající se politické situace, která země s kteru spolupracuje, jak se daný politik dostal na svůj post či o odbojích otce bratrů Holgerů. Vyprávění o samotné analfabetce a jejím životě pak bylo mnohem zajímavější a opravdové obrátky příběh nabral až když se Nombeko dostala do Švédska. Hned na začátek musím říct, že postavy na mě působili přesně tak jak měli. Občas jsem byla opravdu naštvaná, co to ten Idiot sakra dělá a měla jsem (stejně jako Nombeko) chuť mu zakroutit krkem nebo alespoň proplesknout. Párkrát jsem měla chuť zavřít knížku, protože mě ta postava opravdu štvala. Jako by ty naschváli dělal mně. Ale na druhou stranu se našlo i pár těch normálních, obyčejných lidí kteří přemýšleli. Takže se to nějak vykrátilo a já knížku zdárně dočetla.
Jak už jsem avizovala, knížka se mi celkově líbila. Nechybělo spustu absurdních situací i postav, pár podvodů a šikovných lží a vlastně také zbraně. Oproti Staříkovy jsem trochu postrádala mrtvoly a průběh vyšetřování policie, ale obešla jsem se bez toho. Nakonec bylo vše šalamounsky vyřešenoke spokojenosti všech.
Věci které si z této knihy odnesu jsou; Švédsko má krále, neumím počítat a nikdy nechci vlastnit atomovou bombu.
__________

Osudová cesta
Kathy Reichs
270 stran

Moje hodnocení: 2/5

Tuhle knížku jsem si koupila hlavně kvůli seriálu Bones, kde vystupuje stejná hlavní hrdinka. Ale po přečtení knížky si myslím, že stejné má vlastně jen jméno.. a zaměstnání.
Co se děje a zápletky týče, nebylo to špatné. Myslím že vymyšlené to bylo hezky a samotná záhada byla celkem šokující a nečekaná. Ale bylo to napsané hrozně roztahaně. Všude samé popisy, na tiskovce řekli vyšetřovatelé 3x to samé, ta hlavní záhada se vlastě objevila až na posledních 100 stranách a většinu knihy se řešilo prostě jen to, proč je Tempe vyšetřována a proč je nějaký ten pán na staré fotce z pohřbu. Navíc tohle prostě nebyla Brennanová ze seriálu - ta chladná, vysoce profesionální, "bezcitná" antropoložka která vždycky věcně mluví a do případů netahá své soukromí. Také mi tam silně chybělo pošťuchování s Boothem a celkově ten .. seriálový tým. Vím že to je asi spíš můj osobní problém ale já tohle od té knihy prostě očekávala ale nedostala.
Ke konci už jsem se opravdu modlila aby byl konec, protože se to opravdu velice špatně četlo a já z toho byla už celkem zoufalá. No dokázala jsem to a jsem za to ráda, ale znovu už rozhodně číst nebudu.

FILMY/ SERIÁLY/ DIVADLO

Doctor Strange
Akční / Dobrodružný/ Fantasy
USA 2016, 115 minut

Moje hodnocení: 3/5

Na tenhle film jsem se chtěla podívat hlavně protože je tam Benedict. A vlastně i ze stejného důvodu jsem ho nakonec zdárně dokoukala, i když mi to dalo celkem zabrat.
Film bych popsala jednoduše jako klasickou Marvelovku. Nějaký obyčejný člověk se úrazem nebo něčím jiným dostane k nadpozemské síle či schopnosti, v extrémě rychlém čase se ji naučí používat, porazí nějakého velkého záporáka a nakonec se zamiluje do dívky, kterou vlastně miloval už předtím ale naplno si to neuvědomoval. Jediná vyjímka je, že Strange nebojuje silou (i když.. je to spekulatibní..) nýbrž něčím co se dá nazývat kouzlem či trikem. Nejzajímavější na celém filmu byli rozhodně efekty a také jsem zkoumala co to tam dělají s prsty, když čarují. Jinak, nevím jestli to bylo mou staženou verzí, ale ten film byl celý takový hrozně tmavý a pochmurný takže i vtipné scény trochu zanikali. Benedict měl pěkný dům a fešný plášťík, který si ho zvolil.
__________

The Iluzionist
Drama / Romantický / Mysteriozní / Thriller
USA/ Česko 2006, 110 minut

Moje hodnocení: 4,5/5

To je tak když přepínáte programy v televizi, už jste zoufalí že nic nedávají a chcete už prostě jít dělat něco jiného a tu najednou nějaký film. Neznala jsem ho a nikdy jsem o něm ani neslyšela. A tak proč ne. Mělo to taknějak všechny předpoklady že se mi to bude líbit - historický, mysteriózní thriller a ještě k tomu drama! A mé očekávání i naplnil. Bylo to celkem zajímavé, i když jsem odhadla konec který nebyl tak překvapující jak by být asi měl. A pro inspektora i byl.. že.
Zápletka filmu byla na můj vkus až moc romantická a vlastně o nic jiného tam nešlo. Zkrátka jak se pomocí iluzí a podvůdků zbavit nechtěného nápadníka a zůstat s někým kdo vám v mládí daroval rozevírací dřevěnou věcičku ze které se stane srdce uvnitř kterého je fotka. btw. myslím že by ta fotka musela být buď rozpůlená a nebo jen na polovině, protože jinak to není možné.Ale mělo to nápad a chvíli to bylo i celkem napínavé a nebylo to tak obyčejné jak se zdálo. Myslím že si to trochu hrálo na takový ten film ve stylu Inception nebo Now you see me, které vám vystřelí mozek z hlavy a vy ho pak další tři dny hledáte a přemýšlíte nad smyslem toho co jste viděli. Řekla bych že zas až tak to nezapůsobilo, ale bylo to celkem dobré. Rozhodně lepší, než většina podobných filmů.
__________

Talentovaný pan Rypley
Činohra, Psychologický / Thriller
DJKT Plzeň, od listopadu 2016

Moje hodnocení: 5/5

Tak jsem zase jednou šla do divadla a odcházela jsem naprosto nadšená a beze slov. Když představení začalo, byla jsem trochu zmatená a nevěděla jsem co od toho čekat. Příběh jsem neznala a nic jsem o tom vlastně ani nečetla a tak mě překvapili ti nazí lidé. Ale naštěstí se to začalo rychle rozbíhat. Jako první bych ráda podotkla, že role Toma Rypleyho, a vlastně i Dickieho, musela být neuvěřitelně náročná a vzdávám proto hold oběma hercům.
Příběh je docela složitý a pokusím se ho jednoduše prezentovat, pokud možno bez spoilerů.. Neúspěšný herec Tom Rypley přijíždí do Itálie za svým přítelem Dickiem, který je hudebníkem a především synem z povolání. Rychle se spřátelí ale nic není tak růžové jak se zdálo. Tom je totiž od dětství utlačovaný, vychováván byl svou nesnesitelnou tetou a v mládí mu zemřeli rodiče. Proto má duševní problémy a jistá situace ho donutí hrát různé role i v reálném životě. Rozjíždí proto svou velkou show a zkrátka hraje svůj život.
Abych řekla pravdu.. byla to naprostá bomba! Od hereckých výkonů přes hudbu či komorní atmosféru až po samotný příběh. A hlavně závěr. Bylo to celé hrozně překvapivé, často jsem přemýšlela co se bude dít dál a občas jsem nevěřila svým očím. Ale ten závěr.. výborný! Psychologické pasáže byly zajímavě vymyšlené. Líbilo se mi že každý herec měl více rolí ale nebylo to matoucí a vždy jsem se orientovala v ději. Co se týče kulis, bylo tam jen pár věcí a naprosto to postačilo. Navíc jsme měli skvělá místa hned u klavíru na kterém herci hráli a možná i to přidalo k celkové atmosféře. Zkrátka jsem si to moc užila a naprosto toto představení doporučuji!!

OSTATNÍ

Polobotky
Baťa

Tak jsem se zase jednou ve slevách znechala unést. Jsem hrozný maniak na boty a hrozně ráda si je kupuji a tyhle jsem prostě musela mít. Hned na první pohled jsem se do nich zamilovala. Nejvíce se mi líbí ta platforma a také barva. Protože jsou prostě metalické, do tyrkysova a ještě mají efekt hadí kůže. No a mimo jiné cena, že.. A i když nemám moc ráda takové kýčovité věci a už vůbec ne zvířecí motivy, tyhle jsou svým způsobem i trochu decentní a společenské. Navíc k nim neplánuji nosit nic výrazného či poutavého, stačí černé kalhoty a obyčejná bílá nebo černá volnější košile.
__________

Hodinky
Alpha Saphir

Hodinky jsem chtěla už dlouho. Dvoje jsem sice měla; bílé sportovní z Lidlu a jedny takové hnědé, se zlatým "ciferníkem" z H&M ale potřebovala jsem něco neutrálnějšího, pokudmožno černého a decentního. Ty hnedé se totiž hodí spíš na léto a to nejen proto, že většina mých zimních věcí jsou černé, šedé nebo bílé. A když mi tedy mamka oznámila, že ve vedlejším městečku mají slevu na starší modely hodinek, neváhaly jsme a vyrazily se tam podívat. Musím říct že některé ze zlevněných modelů byly docela ošklivé ale našlo se i pár pěkných. Nakonec jsem si tedy vybrala hodinky značky Alpha Saphir s původní cenou přes 2400, nyní pouze za 250 korun, což se mi zdálo více než výhodné!
Hodinky jsou to úplně obyčejné, decentní. S hladkým černým páskem (který lze vyměnit) a stříbrným "ciferníkem". Sklíčko je velice zvláštně placaté, není o moc vyšší než ten pásek a hodinky jsou na ruce hrozně lehké, což mi také vyhovuje. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že nemají vteřinovou ručičku. Tedy ne že by na tom nějak záleželo, ale zkrátka ji nemají. Na druhou stranu mají datum, což je výhoda stejně nevýznamná jako absence vteřinové ručičky.
__________

Heavy - Linkin Park ft. Kiiara

A jako minule tu mám na závěr i písničku. Tentokrát je to novinka od Linkin Park. Slyšela jsem na ní hodně kladných ale i hodně záporných hodnocení. Mě se líbí. Není to Linkin Park jako dřív, je to mnohem víc do popu než do nějakého rocku či co to dříve zpívali. A myslím si že Kiiara by tam ani být už nemusela, do té písničky se podle mě ten její ženský hlas moc nehodí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E. | Web | 6. března 2017 v 18:12 | Reagovat

Jsem ráda, že někdo dělá takové rozvinuté.. Top měsíce. (?) Aspoň mám většinou top měsíc taky, protože udělám jednoduše kopírku a věci si taky pořídím. Ale většinou jsou to knížky. Písnička je zajímavá a hodinky bych si už taky mohla konečně pořídit.

2 Wafer | 6. března 2017 v 19:17 | Reagovat

Doctora Strange jsem taky viděla a určitě mě jako marvelovka nezklamal. A protože marvelovky jsou můj život, tak to , že zrovna v tomhle snímku hrál Ben, pro mě bylo jen taková třešnička na dortu. :D Mě ty jejich pohyby rukama trochu připomínaly pečetě, které dělají postavy v Narutovi pře nějakou technikou, ale to už je asi jenom věc názoru. :D

3 M. | Web | 6. března 2017 v 21:28 | Reagovat

Knížku Analfabetka, která uměla počítat jsem už někdy viděla na nějákém eshopu a uvažovala jsem o ní, ale pak z toho něják sešlo, takže děkuju za připomenutí :D
Ty polobotky jsou krásné :O Myslím, že takové jsem ještě snad ani neviděla.
A ten song je v pohodě, i když na můj vkus až moc "jemný" :D

4 Nikola • newin.blog.cz | Web | 7. března 2017 v 14:08 | Reagovat

Osudovou cestu mám také doma a furt se k ní nemůžu nějak dokopat tak uvidíme jestli vůbec :D a z filmů na Doktorovi jsem byla a vůůůbec mě to neoslovilo..

5 Ronnie | Web | 7. března 2017 v 17:56 | Reagovat

žádnou knihu ani film absolutně neznám, tak to se mi stalo poprvé :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama