05+06/2017

30. června 2017 v 10:28 |  Recenze

Květen byl měsícem dlouho dopředu očekávaným. Odehrála se totiž jedna skvělá, velká věc a to školní výlet do Anglie.. přesněji do Skotska. Tam jsem se zase po půl roce mile ráda vrátila a bylo to naprosto skvělé! Navíc jsem měla celkem hoňku co se vysvědčení týče a tak jsem prostě nestíhala vůbec nic. Natož nějakou větší aktivitu. A proto teď přicházím s hodnocením uplynulých 2 měsíců!

p.s. Momentálně jsem někde v letadle směr Rhodos. Vracím se 12.6 někdy po půlnoci, takže do té doby nečekejte žádné články. Díky.


KNIHY

Cit slečny Smilly pro sníhCit slečny Smilly pro sníh
Petter Høeg
414 stran

Moje hodnocení: 3/5

Tahle kniha se ke mě dostala ve swapu a podle popisu i celkového hodnocení jsem na to byla fakt zvědavá. Protože mám ráda kriminálky, mrtvé lidi, sondy do lidských duší, názorů a podobně, námět ženy hledající odpověď na smrt malého chlapce mi přišel zajímavý. Bohužel jsem byla lehce sklamaná.
Nelze říci, že by mě kniha nebavila, ale mezi mé nejoblíbenější se určitě nezařadí. Hned první věc, která mě trochu mátla a odrazovala, byl styl psaní. Nebyli tam totiž klasické uvozovky u přímé řeči, ale pouze pomlčky na nové řádce a mě prostě nikdy nedošlo kdy člověk mluví a kdy ne. Počínání Smilly mi přišlo chvílemi dost nesmyslné, opravdu jsem tu paní neměla ráda a dost často jsem měla chuť jí přinejmenším zfackovat. Dále jsem se ke konci trochu strácela, a musela jsem si konečné rozuzlení přečíst asi 3x, abych ho pochopila, protože se tam pak zamotalo tolik lidí, že jsem z toho nebyla ani trochu moudrá.
Co musím knize nechat je, že se tam dozvíte spousty zajímavostí o sněhu, Gróňanech, Dánech a mimo jiné také jak fungují "vysílače" na lodi. A taky jsou tam opravdu krásné a opravdu dlouhé popisy... všeho.
__________

Bourneova totožnost
Robert Ludlum
752 stran

Moje hodnocení: 4/5

Bourne se na mou poličku dostal vlastně celkem náhodou. Se slevenkou v kapse jsem bloudila knihkupectvím a hledala nějakou knihu která bude vypadat hezky a bude mít pokudmožno i dobrou anotaci. A hle, nejnovější vydání prvního dílu ságy Jasona Bournea splňovalo vše. Tak jsem ji hned koupila.
Musím říct že to bylo dobré. Já nikdy neviděla film, a co jsem tak slyšela, lidstvo je rozděleno na ty kteří milují film a nenávidí knihy a ty kteří nenávidí film a milují knihu. A mě se ta knížka líbila. Bylo to promyšlené, tak jako "zdravě" zamotané, napínavé, akční, byla tam i trocha té romantiky. V postavách jsem se nestrácela a opravdu mě četba bavila.
Navíc jsem byla vážně hodně zvědavá, jak to všechno dopadne a kdo je sakra Jason Bourne! Některé ty romatické a "dumací" úseky byli lehce nudnější.. ale tak s tím se dá počítat. Jako bonus také hodnotím, že se to hodně dobře a rychle četlo.
__________

Související obrázekEmu mele maso
Anatol Svahilec
140 stran

Moje hodnocení: 4/ 5

Knížka ke které jsem se dostala díky Obroku a hlavně díky přednášce samotného Anatola. Nikde jinde se vlastně ani nedá sehnat, když nad tím tak přemýšlím. Jinak je to první knížka kterou mám s věnováním a s podpisem a také jsem ji kupovala na dluh (který už je řádně zaplacen!) a taky je to první knížka obsahující poezii, jestli se tomu tak dá říkat, kterou jsem si koupila a přečetla sama od sebe aniž by mě k tomu nutila škola či jiné rušivé elementy.
Knížka obsahuje 18 textů, primárně určených pro slampoetry čemuž se Anatol věnuje, a také spousty zajímavých rukopisů, oznámení o přijetí na VŠ a podobné. Abych řekla pravdu, z těch rukopisů bych neměla ani nejmenší šanci se to naučit.. takže za tohle u mě klobouk dolů. Ale abych nekecala pořád jenom okolo, obsah byl tak zajímavý. Každá ta "básnička" je o trochu jiném tématu a asi jako vždycky a u všech sbírek, některé se mi líbili více a některé méně. Docela mě dostala jedna která je psána polsky a i když nevím ani popel o čem to bylo, byla celkem sranda to číst.
Takže pokud máte rádi humor v rýmované podobě, tak určitě do toho. A ještě více si to užijete, pokud půjdete na tu "mluvenou podobu" tedy na Slampoetry!
__________

Sherlock Holmes a ti druzíSherlock Holmes a ti druzí
Pavel Grym

Moje hodnocení: 3/5

Zajímavá knížka o historii detektivních románů a především tedy hlavních hrdinech a jejich vzájemné podobnosti. Než jsem začala číst, tak jsem vůbec nevěděla co od knížky očekávat, ale nechala jsem se překvapit a dozvěděla jsem se hodně nových a někdy možná i zvláštních detailů o Sherlocku Holmesovi a jemu podobných z per dalších autorů. Pan Grym se v detektivkách opravdu vyzná, to se musí nechat!
__________

Konec vosí sezónyKonec vosí sezóny
Denise Mina
414 stran

Moje hodnocení: 4/5

Ke konci vosí sezóny jsem se dostala přes slevy, protože když je někde knížka za 30 korun tak já ji okamžitě kupuji. Navíc anotace nezněla vůbec špatně a myslím že jsem dostala to co jsem očekávala.
Klasická, průměrná kriminálka. Odpočinková četba. Asi tak bych knihu definovala. Hned v první kapitole je usmrcena a následně i nalezena oběť, v další kapitole se seznamujeme s vrchní vyšetřovatelkou a pak už všechno jede dle klasického scénáře - důkazy, výpovědi, sem tam nějaké to překvapení, určení podezřelých, nějaké ty další výslechy a nakonec slavné rozuzlení. Jediná výtka je, že jsem již od začátku znala vraha i když ne jeho hlavní motiv. Neříkám že to příběhu nějak uškodilo, ale asi to nebylo tak napínavé jak by mohlo být. Na konci se vše ještě trochu překvapivě vyjasnilo, i když musím říct že jsem něco takového očekávala.

FILMY/ SERIÁLY/ DIVADLO

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti
dobrodružný/ fantasy
USA 2016, 128 minut

Moje hodnocení: 3/5

Film který jsem nikdy nezamýšlela vidět, ale bylo to popravdě mnohem lepší než se učit.. to si přiznejme. Nejdříve bych ráda řekla, že nemám ráda fantasy a ani moc nemusím Tima Burtona. Neříkám že to byl špatný film, ale prostě úplně mimo můj styl a taky to bylo dost předvídatelné.
Co se týče děje, tak to bylo ještě dobré. Děj dával smysl, chápala jsem ho a věděla jsem co se proč děje. Hlavní hrdina měl občas dost stupidní otázky, choval se jako klasická postava z hororů (tj. šel do tmy odkud se ozývali zvuky a tak) a když přivedl největšího záporáka do sirotčince, tak jsem málem rostla nad jeho dementností. Jinak já prostě nemám ráda takové ty létající lidi, děti s příšerama zezadu z hlavy, děti co mají obličeje jako loutky a kdovícodál. Takže ta omáčka ohledně ochrany zvláštních dětí, smyček a kdesi cosi, se mi nelíbila. Ale jak říkám, princip příběhu dával smysl a jestli máte tyhle věci rádi, tak směle do toho!
Jinak jsem si ve filmu párkrát klepala na hlavu - například při "vyfouknutí" kdovíjakdlouho stroskotané lodi na hladinu, když si holka nechala boty v hořícím domě a najednou je vytáhla odkudsy z kapsy (nebo kde je to vlastně měla) či proč se sakra nechala zamotat do elektrických drátů, když měla ty boty?! Ale chápu, moje averze a můj problém. Myslím že pro lidi kteří mají rádi fantasy je to naprosto vhodné!
__________

Úplné zatmění
drama / romantický / životopisný
VB, Francie, Belgie, Itálie 1995, 111minut

Moje hodnocení: 4/5

Další film který nám byl promítán ve škole, ač je to dílo více než kontroverzní. Jeden z prvních filmů Leonarda DiCapria, který nenávratně propadl někam do škvíry dějin a po kterém dnes už ani pes neštěkne.
Film mapuje život dvou skvělých francouzských básníků Rimbauda a Verlaineho, kteří se během krátkého času posunuli od velkého přátelství až k opravdovému mileneckému vztahu. Ve filmu je hodně násilý, nahých lidí, alkoholu a krve což může někomu možná trochu vadit. A navíc.. DiCaprio v ani ne 20 letech, líbající se (a mnohy i víc..) s ošklivým holohlavým pánem ve středních letech.. no nevím.. dost zvláštní. Ovšem příběh jako takový byl zajímavý. Verlaine, který se nedokáže smířit s tím že se musí rozhodnout mezi Rimbaudem a svou manželkou která mu porodila dítě a který je navíc oddán alkoholu versus Rimbaud který je ještě spíš dítě ale snaží se žít jako dospělý básník nové generace.
Závěr se mi zdál dost rychlý, a narozdíl od tempa celého filmu dost odfláknutý. Nedělala jsem si iluze, že by snad Leo nějaký film přežil, ale v jiných filmech byla ta smrt mnohem lépe provedená.
Podlě mě je to dobrá věc. Není to nic u čeho budete brečet, ale má to náboj a má to příběh. Navíc je tam DiCaprio!
__________

Past na myši
činohra, detektivní / komedie(?)
DJKT Plzeň, od května 2017

Moje hodnocení: 4/5

Další skvělá hra. Když jsem se doslechla, že naše divadlo plánuje hrát něco podle Agathy Christie, tak jsem byla opravdu nadšená a okamžitě jsme koupili lístky.
A bylo to dobré. Dva moji poslední dobou nejoblíbenější divadelní herci, tedy Marek Adamzcyk a Odřej Rychlý dohromady a k tomu pořádně zapeklitá kriminální zápletka, to je prostě něco super. Navíc Rychlého role byla něco exkluzivního! Hodně jsem se bavila, u scény s vycpaným opeřencem. K příběhu.. byla to klasická Christie. Několik lidí zavřených v jednom domě, básničky a vzkazy které zanechává vrah a které určují další oběť. A také ten závěr byl klasicky Christinovský. Ale já byla stejně docela překvapená (I když.. ve skutečnosti jsem musela svůj odhad na vraha zůžit po tom, co jsem zjistila jeho barvu bot ve "vraždící" scéně.. to mě trochu mrzelo, že neměli všichni alespoň stejně barevné boty.. ale nevadí).
Po této návštěvě divadla se celkem chystám přečíst si knižní předlohu. Tak snad jí někde seženu!
__________

Mušketýrský večírek s Lhářem
Pracovním názvem: Večírek se Zachem u Zacha
Divadelní léto Plzeň, 2013 a 2014 (?)

Moje hodnocení: 5/5

Další ze skvělých akcí a bohužel i poslední z večírků k 10. výročí Plzeňského divadelního léta. Tentokrát dvě představení dohromady - Tři Mušketýři a Lhář. Hosty byli herci z obou představení, z nejznámějších Roman Zach a takový ten "Nejdražší půjčku" týpek z Airbank, potom klasicky režisér a pár dalších pro mě celkem neznámých tváří. Po asi hodinové debatě" či spíš takovém povídání si o zákulisí, vtipných zážitcích a všech těch věcech co se děli publiku skryty začalo promítání. My koukl pouze na Lháře, protože vidět obě představení by nám zabralo asi celou noc. A bylo to dobré. Vtipné a Zach je prostě.. fajn člověk a super herec. A je fakt vysokej.. kdyby vás to třeba zajímalo.. nevešel se do dveří, a tak.
Docela mě mrzí, že tyhle večírky končí, protože tahle dvě vystoupení byla poslední která se už nehrají. Letos jdou nvě Akvabely (na ty jdeme 14.7), Don Quichote z loňska a dokonce už 2 rky starý Pes Baskervillský (na kterého chci jít rohodně znovu!).
__________

Carmina Buriana
noc s operou 2017, amfiteátr Plzeň
Moje hodnocení: 4/5

Velká událost, na kterou jsem se dost těšila ale zároveň jsem vůbec netušila co mám očekávat. Plakáty na Carminu byli po celém městě a většina lístků byla ihned pryč.
Jakmile jsme vystáli neuvěřitelně dlouhou (a hlavně pěkně pomalou!) frontu na klobásu a nalezli svá místa, začalo takové to úvodní okecávání. Děkování partnerům, sponzorům a proslovy spousty lidí. Mimo jiné našeho učitele na zeměpis, který je prvním náměstkem a má co dočinění s kulturou a můžu vám říct, bylo to celkem vtipné, protože jsem zjistila že vůbec neumí mluvit do mikrofonu. No pak už to konečně začalo. První polovina byla ryze hudební, zazněli melodie Giuseppa Verdiho z Aidy, Macbetha, Rigoletta, Nabucca a dalších oper. A i když měli zezačátku trochu technické potíže s přenosovými obrazovkami, bylo to překvapivě dobré. Já nejsem nějaký fanoušek vážné hudby a vlastně jsem ty "songy" ani neznala, ale líbilo se mi to a velká čest před těmi lidmi že to uspívají.
Po přestávce už začala samotná Carmina. A byla to šou! Nechyběli ohně, světla, plamenomety, takové ty velké loutky, masky, obrovská horda tanečníků a spěváků, parkouristi a také kůň. Který to tam mimochodem nejvíc potrolil, protože se mu vůbec nechtělo jít tam kam měl a Stránský, který na něm seděl, vypadal celkem zoufale.. no nakonec to zvládli. Co se hudby týče, tak ta ústřední melodie mi bude hrát v hlavě asi ještě dlouho, protože je to znělo fakt dobře. Ostatní si moc dobře nepamatuji, ale opět to bylo zahrané i zazpívané velice dobře. Děj opery jsem asi moc nepochopila, já na takové věci moc nejsem, ale i přesto jsem si to užila. Což je zvláštní, ale je to tak.

OSTATNÍ

Something just like this - The Chainsmokers & Coldplay

Písnička kterou jsem si hrozně zamilovala a ani nevím proč. Ale je prostě hrozně super. Souhlasím s textem a když někde hraje tak se prostě neudokážu udržet a musím si také broukat.


__________

I have no inspiration - Thom Artway

Thoma Artwaye jsem poznala až nedávno, i když je to na české poměry celkem známý člověk.. prý. Ale já ty čechy moc nemusím. Tohle je ovšem výjimka a jeho písničky mi přijdou opravdu dobré (možná je to tím že jsou anglicky..) a zrovna tahle je naprosto dokonalá. Myslím že byla i v nějaké reklamě, nebo tak někde, ale až teď jsem zjistila kde se vzala a kdo ji zpívá.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NaTyy | E-mail | Web | 30. června 2017 v 18:03 | Reagovat

užij si výlet :)

2 myred | Web | 5. července 2017 v 16:37 | Reagovat

Úplné zatmění jsem viděla dvakrát. Jednou jsem si ho pustila sama doma a to bylo to období, kdy jsem zbožňovala DiCapria a pak jsme na to koukali ve škole. :D Mně to přijde taky jako docela dobrý film. :)
Jinak si užij výlet a snad se tady pak objeví nějaký super článek z cest. :)

3 Denia | Web | 7. července 2017 v 10:45 | Reagovat

Děkuju za tipy, myslím, že v tohle dlouhé léto něco z toho zkusím :).

4 Wafer | 10. července 2017 v 14:32 | Reagovat

Sirotčinec slečny Peregrinové jsem viděla a neskutečně jsem si ho oblíbila, chápu, že to není přímo tvůj šálek čaje, ne každý má rád fantasy. :)
Chainsmokers ani Thoma Artwaye moc neposlouchám, jejich songy jsou ale super.

5 NaTyy | Web | 10. července 2017 v 18:08 | Reagovat

Prosím o vyjádření k tomtu článku: http://n-kone.blog.cz/1707/srdcove-dame-odzvonilo-aneb-na-scenu-prichazi-janin-denik . at nenaletí další člověk a grafik! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama