Den 4: Sedm filmových verzí

17. června 2017 v 9:09

Tento článek se vztahuje k projektu Deset knižních dní

Rozhodla jsem se, že chci tuhle "sérii článků" nebo jak tomu říkat, co nejdříve dokončit. A protože jsem neschopná a neumím věci dokončovat, udělám to prostě co nejrychleji. Takže je tady další díl. Tedy Sedm filmových verzí.


Pojala jsem to tak, že sem zařadím filmy které se mi buď líbili víc než kniha (kterých ale asi moc nebude..), nebo mě nějakým způsobem oslovili, donutili k přečtení knihy a nebo naopak naprosto sklamali. A pak je tady ten typ, kdy budu mluvit spíš o knize, jelikož si myslím že všichni znají filmy a skoro nikdo knihy! Také jsem se rozhodla držet toho, co jsem měla možnost poznat v obou verzích, tedy abych nepsala o něčem co jsem vlastně neviděla/ nečetla.

Některé ty filmy budou asi dost známé, takže asi úplně nečekejte že se tady dozvíte něco objevného. Ovšem nevím..

1. Forrest Gump

Hodně známý film s Tomem Hanksem v hlavní roli. Myslím si že každý už někdy slyšel alespoň zhruba o co jde. Ovšem mnohem méně lidí asi slyšelo o existenci knižní předlohy. Tu napsal v roce 1986 pán jménem Winston Groom. A já se rozhodla, jako pravý filmový a knižní fanoušek, si tu předlohu přečíst. A myslím že bych se tedy obešla i bez toho.
Kniha je velice zvláštně psaná. Řekla bych asi jako deník (?) .. zkrátka jazykem Forresta. Občas trochu vulgární, občas se tam používají ne úplně správná slova a je to celé velice zvláštní. Ovšem to mi asi nevadilo. Nejvíce mi vadilo, že ten děj je mnohem více přitažený za vlasy než film. Pokud si tedy říkáte už u filmu, že je to zkrátka nemožné (a taky že je..) aby se tohle stalo obyčejnému člověku, knížku ani nezkoušejte otevírat.
Forrest Gump je tedy jednoznačně kniha, kterou doporučuji ve filmové podobě. Podle mě je obdivuhodné, co z té knihy dokázali filmaři udělat. A Tom Hanks je super herec.

2. Zelená Míle

Další hodně známý film. A zase hraje hlavní roli Tom Hanks. Tentokrát ovšem v dojemné hororovce od Stephena Kinga.
Abych řekla pravdu, tenhle film se neskutečně věrně drží předlohy. V psané podobě je navíc jen jedna vyprávěcí větev a to současnost z domova důchodců a ta vůbec není podstatná. Nebo alespoň pro mě nebyla. Samozřejmě lehké změny byly potřeba - například ve filmu se Coffey potká s Indiánem zatímco v knize je Indián popraven ještě před jeho příchodem - ovšem to jsou opravdu jen detaily. Je to tedy jeden z mála filmů, které jsou podle mě celkem stejné. A myslím že když se podíváte na film, není úplně potřeba knihu číst protože se opravdu nedozvíte nic moc nového. Ovšem je to na vás, že. Já jí třeba četla protože prostě Stephen King.

3. Andělé a Démoni

Kdo by to čekal, ale v hlavní roli Tom Hanks. Každopádně, tento film jsem viděla kdysi dávno v televizi a nějak jsem se o to více nezajímala. Pak když jsem začala propadat knížkám, padla mi do ruky předloha od Dana Browna. A musím říct, že jsem si tu knihu zamilovala. Ale zpět k filmu.
Myslím si, že film je takový více reálný. Sice stručnější a polovina knihy vlastně chybý.. ale ve skutečnosti chybí i takové pohřbení za živa, dýchání trubičkou z fontány, pád z vrtulníku do řeky a následný naprosto normální útěk z nemocnice, shazování z Andělského hradu a mnoho dalších věcí. V knížce mi Langdon připadal trochu jako nějaký superman. Neříkám že ve filmu není tak.. drsnej.. ale pořád je to asi lepší. Řekla bych. Každopádně Andělé a Démoni jsou podle mě z filmů podle Dana Browna nejlepší. Nedokážu říci proč, ale Šifra mě asi tolik nebrala a Inferno už vůbec ne. Jsem zvědavá na Ztracený symbol.. ten se mi jako kniha také nehorázně líbil!

4. Labyrint

Jak bych začala? Velice známá postapokalyptická záležitost, pojednávající o skupině chlapců kteří se snaží dostat z bludiště. Jako první jsem viděla film a ten se mi teda celkem líbil. A tak jsem se pustila do čtení.
První díl byl super. Film byl řekla bych téměř totéž. Obojí byl celkem promyšlené, dávalo to smysl a tak.
Druhý díl knihy mě úplně nadchl. Nevím proč, ale byl ještě snad o trochu lepší než ten první. Intriky a tak všechno... bezva! Dokud jsem se nepodívala na film. Abych řekla pravdu, podobnost byla snad jen v hlavních postavách, Spáleništi a .. v čem vlastně ještě? Ve filmu je Tereza hrozná, s prominutím blbka, ale v knize mi přišla celkem i .. normální (?).
Jsem dost zvědavá na ten poslední filmový díl, jehož kniha mi přišla celkem nudná. Ale nevím, dá se toho vymyslet mnoho a třeba to ještě nějak zvednou.

5. Muži, kteří nenávidí ženy

Aby bylo jasno, bavíme se o Americké filmové verzi z roku 2011. Švédské provedení jsem neviděla.

Musím říct, že knížka byla mnohem lepší. Ostatně jako skoro vždycky. I když jako film to také není špatný. To vůbec. Ale 007 se mi tam popravdě moc nehodil, zdálo se mi to trochu utahané a jedna z nelepších částí byla vypuštěna. Navíc si myslím že vtažení do děje bylo až zbytečně dlouhé a více než polovinu filmu zabere seznamování s Mikaelem.
Ale abych film jen nehanila, mě se líbil. To si zase nemyslete že ne! Mělo to celkem adekvátní atmosféru a super příběh, který se více méně předlohy držel. Teda až na tu vystřiženou scénu.

6. Divergence

Další film který jsem viděla dříve než knihu. Dokonce jsem ani nevěděla že něco takového existuje, dokud nás na ten film nedotáhli se školou.
Ale abych se vyjádřila.. Mě se film celkem líbil. Bylo to trochu jiné sci-fi, bylo to celkem zábavné se sympatickými lidmi. A proto jsem se také uvolila ke čtení, protože jsem do té doby žádné sci-fi nezkoušela a nebyl to úplně můj žánr. A kniha se mi líbila. Největší plus shledávám ve formě psaní, protože je to napsané opravdu čtivě, pochopitelně a je to kniha na celkem krátkou dobu. Navíc se v prvních 2 dílech ty lidi chovají i celkem logicky. Poslední díl už mi přišel takový dost divný. A film byl divný už ten 2. Je to jeden z těch filmů které jednou vidíte a už prostě nemáte potřebu ho vidět znovu.

7. Živí Mrtví ( The Walking dead )

Tuhle knižní sérii jsem zařadila jednak proto že už jsem neměla co jiného sem dát a druhak proto že je trochu jiná než všechny předchozí. A to hlavně jelikož knihy byly napsány podle komixu, dle kterého je natáčen seriál a ještě k tomu jsou knihy z úplně jiného pohledu. Složité, že? Ovšem pro milovníky TWD je to naprosto bezvadné rozšíření obzorů.
Zatímco seriál i komix, se orientují na Rickovu skupinu přeživších, kdy Rick je "ten dobrý" a ostatní skupiny jsou většinou "ti zlí" kteří jen zabíjejí. Knihy mapují postapokaliptický život Briana Bakea, později známého jako Guvernér, jeho bratra a malé Sophie, kde právě Guvernér je "ten dobrý". Z knihy jsem si odnesla hlavně to, že každá mince má dvě strany a i když to byl později v seriálu velký záporák, i Guvernér je jen člověk se svými problémi a že si toho prožil také dost.
Řekla bych že pro neznalce TWD jsou ty knihy úplná zbytečnost. Myslím že to nemá moc velkou uměleckou hodnotu a ten příběh také není nijak výrazněji strhující či zajímavý, ale pro fanoušky je to něco skvělého. Takové lehké nakouknutí za oponu jednoho z nejhorších záporáků ze seriálu!

A co vaše oblíbené filmové verze? Četli jste či viděli něco z mého seznamu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Switch | E-mail | Web | 17. června 2017 v 12:38 | Reagovat

Takový to... když u většiny z těch věcí ani nevíš, že to byly i knihy :D omg já jsem fakt barbar.

Četla jsi k labyrintu i prequell?

Divergence se mi určitě víc líbila knižní :)

2 Denia | Web | 19. června 2017 v 9:48 | Reagovat

Muži, kteří nenávidí ženy jsem přečetla, a přitom takový žánr mě moc nebere, takže fakt skvělá kniha! Na film jsem se doposud nekoukla, nevím, jestli by mi to nepokazilo dojem :). Ještě Forest Gump byl fajn film, ale že bych se na něj musela koukat pořád, to ne, takže knížku do ruky nevezmu, to "deníčkové" psaní mě většinou nebaví :-).

3 myred | Web | 20. června 2017 v 16:32 | Reagovat

Bohužel u ničeho nemohu porovnávat. :D Ale ten Labyrint bych si chtěla určitě přečíst. Viděla jsem první dva díly. Ten první byl opravdu super a s velkou chutí jsem se koukla i na druhý, ale ten mě hodně zklamal. Ale knížky si chci určitě přečíst, tak snad se k nim někdy dostanu. :D

4 Bella-kejtý♥ | Web | 26. června 2017 v 15:49 | Reagovat

Souhlasím s tebou. Mnoho veleúspěšných filmů má knižní předlohu, o které mnoho lidí neví. Osobně jsem ráda, že je někdo zfilmoval a některé filmy se pevně drží své předlohy.. například Pán Prstenů, Hobit nebo třeba Interview s upírem. Stejně si stojím za tím, že knihy jsou mnohem lepší než filmy. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama