Tož, šalinou z rodné hródu.

12. června 2017 v 18:49
Vím že ten nadpis vůbec není správně a vy, kdož jste z východu, mě tady asi ukamenujete ale prostě jsem chtěla spojit ta nejvtipnější slovní spojení která jsem za ty čtyři dny zaslechla. Bylo toho mnohem víc, jestli se ptáte, protože mít stany vedle moraváků je prostě neskutečná studnice nových slov a pojmů!
A jestli nechápete, o čem to sakra plácám, zůčastnila jsem se letošního Obroku.


Obrok je definován jako celorepublikové skautské setkání, chcete-li festival, které má skauty ve věku 15 - 24 let sblížit, naučit něčemu novému, inspirovat a také pobavit. A já s tím asi souhlasím. I když ve skutečnosti je to skoro týden plný her, přátel, zpěvu, zábavy a stanování. A kdo nemá rád stanování?! A navíc se každý večer konaly koncerty a abych řekla pravdu, tak všechny byli naprosto super! Největší bombou pro mě byli The fastfood orchestra, ale k tomu se dostanu.

Akce začínala ve Středu. Brány byly otevřené tuším od 2 do 8 odpoledne, ovšem cesta z Plzně do Trutnova trvá něco kolem 6 hodin a navíc je tu ten skoro 20 minutový přejezd z mé rodné výsky do Plzně. Z toho vychází, že jsme odjížděli asi v půl desáté. A co myslíte? Já zase nic nestíhala. Vzhledem k tomu, že jsem byla den předtím na koních a vrátila se až večer, balit jsem začala někdy k půlnoci a vstávala jsem v 9, tak se není čemu divit. Ale pravděpodobně jsem doma nic nenechala a nebo o tom dosud nevím.
Cesta byla dlouhá, ale dalo se to vydržet. V rámci úspory baterie na mobilu, který měl dle plánu vydržet skoro 100 hodin a měla jsem asi 160% baterie (60% v powerbance.. abychom si rozuměli..) jsem písničky poslouchala pouze při cestě z Plzně do Prahy a v rychlíku do Trutnova jse už byla oodkázána se bavit s ostatními. A taky jsem jedla. Po výstupu z vlaku, který byl mimochodem naprosto přeplněný skauty, jsme si už všichni mysleli že to nejhorší máme za sebou. Ale mýlili jsme se. Kdo by si pomyslel, že bojiště bude na nejvyšším bodě města?! A tak jsme poslušně uchopili krosny, které vážili každá okolo 15kg, vykoupili Billu a pak už honem na zápis. Ani jsme nečekali, že by vše prošlo hladce, takže to že musíme čekat ještě zhruba 2 hodiny na lidi do to vzali autem jsme vzali vcelku sportovně. Každý den není posvícení.

Po postavení stanů (což byla mimochodem taky celkem sranda, protože kluci měli stan půjčený od nějakého kamaráda a ani za boha ho nemohli postavit) už jsme se ale snad ani nezastavili. Velkolepý zahajovací ceremoniál byl bezva, tolik skautů kteří tvoří mexické vlny a stojí jeden při druhém jsem už doho neviděla a bylo to fakt něco nádhernýho. Všichni v krojích. Potom jsme se odebrali dodělat náš plakát, který jsme měli půvdně dělat ještě "doma" ale nikdy nám to nějak nevyšlo. Bohužel se to trochu protáhlo, takže koncert Voxela jsme nestihli od začátku. To mě trochu mrzelo, ale tak konce jsme viděli což je hlavní. Po něm vystupovali Steven Daniels, autoři letošní brkácké hymny, kteří mě asi úplně neslovili. Ale nemůžu říct že by to bylo vyloženě špatné, jen to nebyl můj styl.

Po krušné noci na skvěle šikmé a dokonale tvrdé zemi ve stanu, do kterého naštěstí nepršelo (narozdíl od kluků!) se hned ráno po budíčku (budíček byl v 7. Docela vražda.) všichni rozdělili do skupin na Službu. Já byla přihlášena do zpívání a dobře jsem udělala. Moje služba spočívala v tom, chodit po městě a zpívat. Byli jsme ve školce, uprostřed kruhového objezdu a nakonec jsme se se všemi ostatními skupinami sešli na náměstí a tam to pořádně rozjeli. Bylo to naprosto super!
Odpoledne se pak konali živly. Já si vybrala na první pohled celkem nenáročnou aktivitu a to ukázku výcviku policejních psů. Což o to, náročné to nebylo. Náročné bylo se tam dostat, protože se ta "přednáška" konala někde ještě výš než je bojiště. Mám dojem že tak zhruba na Sněžce, nebo nevím, ale fakt už jsem se modlila ať tam jsme. Těch skoro 30 stupňů bylo neuvěřitelně příjemných, na tu cestu! Pejsci ale stáli za to. Bylo to zajímavé a bavilo mě to.
Večer byl potom další koncert, tentokrát battle skautských kapel. Tu první jsme nestihli a z té druhé jen posledních pár písniček ale ta poslední, The Wild Roots, za to ale rozhodně stála. Byli opravdu dobří a i když obyčejně takvou muziku neposlouchám, tak se mi to opravdu líbilo. Večírek pokračoval u ohně, kde jsme ještě chvíli zpívali a hráli.

Další den, tedy Pátek, byl ve znamení Krinspira. To znamená, že byli uměle vytvořené skupinky lidí pokudmožno ze stejného kraje které obcházeli vybraná stanoviště. My jsme měli celkem smůlu a jediné c za něco stálo byla zdravověda. Ve které opravdu nejsem dobrá, ale bavilo mě to. Ne každý den přenášíte více než 100 kilového týpka na takovém podivném nosítku! Ty ostatní věci bylo třeba skládání origami, přetahování prvazem, vyrábění pásku z pneumatiky od kola či taková podivná, víceméně běhací hra jménem Sobolí šlacha. Večer zase nechyběl koncert. Tentokráte to byli Noubrejns, jejihž repertoár mě moc nezaujal. Myslím že provedení bylo dobré, ale písničky takov nemastné neslané, nezapamtovatelné a prostě.. nic moc. Ovšem po nich nastoupili Fastfood orchestra, kteří zpívají SKA-Reggae, a ti mě teda dost dostali! Taková atmosféra, tanečky a všechno. Jsou to šoumeni a navíc skvěle hrajou. Co víc si přát?! Vyprosili jsme si ještě 2 písničky navíc.

V Sobotu, poslední den této skvělé akce se konali tzv. Vapra. Oficiálně Variabilní programi, kde si mohl každý vybrat na jaký program půjde. Já si zvolila slampoetristu Anatola Svahilce, který byl bezvadný. Bylo to vtipné a pro milovníka kultury, jako jsem já, velice poučné a zajímavé. Také mám historicky první knížku s věnováním.. jo a taky historicky první knížku na dluh.. a poprvé dlužím autorovi. Jestli chcete vědět něco víc, určitě si Slapoetry vygooglete nebo vywikipedujte (článek na Wiki prý psal sám Svahilec, takže to máte z první ruky).
Další program který jsem si vybrala byl skaut a marketing. Propagace na internetu, grafika a podobné věci. Neříkám že to nebylo zajímavé, ale moc mě to upřímně nebavilo. I když jsem se dozvěděla pár fajn věcí jako třeba proč byla maskotem obroku liška, proč byli barvy jaké byly a nebo jak vypadal první návrh obrokové grafiky.
A poslední přednáška, na kterou jsem se také dost těšila, byla o digitálním nomádství s Matoušem Vinšem. To bylo hodně zajímavé a dost mi to dalo. Matouš je podle mě super člověk a přesně ví co chce. Vyzná se v tom co dělá a jeho přednáška byla naprosto skvělá!
Večer pak probíhal závěrečný ceremoniál, na kterém byla velká legrace. Každý kraj měl totiž vymyslet vlastní 3 hashtagy, které jeho kraj nějakým způsobem reprezentují či vystihují a ty se pak nahlas četli. Za Plzeň jsme zvolili klasické #pivo #copatutoje a ještě něco co si nepamatuji. Ostatní kraje nás ale celkem dostali. Objevovali se věci jako #tož #šalina #mluvímenormálně #metro #mámedíru a podobně. Můžete si sami dmyslet, ke kterému kraji co patřilo.
Po ceremoniálu byla diskotéka s DJ stolem, animacema a pořádně velkým rozjetým kotlem. Zhruba v polovině také vystoupila ohnivá show, kterou měli dokonale sladěnou s hudbou a předváděli neuvěřitelné věci. A to byl vlastně konec celého Obroku.

Ráno jsme museli vstávat brzy, protože v 8.40 nám jel vlak domů. Navíc byla od Jaroměře do Hradce Králové výluka, takže se cesta ještě o kousek protáhla a málem jsme pak nestihli navazující spoj v Praze. No doběhli jsme ho, na poslední chvíli, a tak jsme byli doma "už" někdy kolem 2. hodiny odpolední.

A slovo závěrem? Bylo to boží a neskutečné. Bylo to obří ale luxusní! A dalo mi to spoustu věcí. Třeba že skuting neumřel a že to za to stojí. Přikládám video, ve kterém se sice nencházím, ale z těch videí z různých dnů mi přišlo takové.. nejlepší!


Co na to říkáte? Jste také někdo skaut? Jeli byste také na takovou akci? Nebo jste tam dokonce byli?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Switch | E-mail | Web | 14. června 2017 v 16:56 | Reagovat

Nikdy jsem o takovéhle akci neslyšela, no nechodila jsem do skauta :D asi to musela být velká sranda, na druhou stranu já nemám ráda hodně lidí :/ To s těmi hashtagy mě celkem dostalo :D
Ty hry v lese (ve videu), mi dost připoměly tábor. Takováhle sranda mi bude chybět

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama