0 5 - 0 6 / / 1 8

11. července 2018 v 21:44 |  Recenze

Ještě než si na hlavu zase vysypu popel z toho, jak hrozně na blog poslední dobou kašlu, ráda bych vám (a taky sama sobě!) slíbila že během zbytku prázdnin to bude určitě o dost lepší. Já totiž nikdy nemám co dělat.. někdo nějaký výlet se mnou? ne? Škoda. Když nad tím tak přemýšlím, důvod mé odmlky úplně neexistuje. Zkrátka jsem neměla náladu nic psát a tak jsem nepsala.. takový můj každoroční detox, který každému doporučuji. Třeba nachytáte nějakou inspiraci a navíc, věci do kterých se musíte nutit nikdy nejsou tak dobré jako když něco děláte od srdce. Ne že by zrovna tenhle článek obsahoval byť sebemenší umělecku hodnotu..

Každopádně tenhle článek je vlastně taková aktializace, update nebo něco takového. Hlavně abych sama sobě udělala obrázek o tom co jsem poslední dva měsíce dělala, četla, viděla a co jsem si oblíbila. Víte co, blog přece slouží jako zápisníček.


Jo a také jsem si dokonce stihla i odjet na týden k moři. Proto ta fotka, na které jsem mimochodem já. Bylo tam krásně a hrozně jsem si to užila. Víc možná v nějakém samostatném článku.. a nebo možná nikdy.

KNIHY

ZAPOMENUTÁ ZAHRADA
M A C B E T H
Kate Morton │ 512 stran │ 5 / 5Jo Nesbø │ 544 stran │ 5 / 5
Knížka která se ke mně dostala přes babičku. Neskutečně ji vychvalovala, že je to děsně napínavé a že si to mám určitě přečíst. A tak jsem to vyzkoušela a nelituji, i když to není úplně to co bych si sama koupila.
Je to knížka, kterou nedokážu úplně přesně žánrově zařadit, protože je tam kousek od všeho. Trochu romatiky, mystiky, historie, pátrání a dokonce i nějaké ty vraždy. Jediná výstižná slova jsou překvapení a napětí. Do posledních stránek jsem netušila co se sakra stalo, proč se to stalo ani jak se to stalo a byla jsem celkem překvapená.. i když svým způsobem to všechno dávalo dokonalý smysl. Pátrání po minulosti je prostě někdy super napínavá věc!!
Když jsem se dozvěděla, že jeden z mých oblíbených autorů chce napsat dílo na motivy dalšího z mých oblíbených autorů, tak jsem myslela že se radostí snad zblázním. Naštěstí jsem znala děj originálního Macbetha pouze tak nějak zběžně a proto mě některé zvraty dokázaly překvapit. Jinak se to ale předlohy hodně drží a nic nového se vlastně nedozvíte. Na druhou stranu je to podle mě naprosto skvěle napsané, přečetla jsem jedním dechem. A také bych řekla že je to moderní kompromis k dramatu, které se ne každému čte tak dobře jako román. I když mnoho lidí říká že je to zbytečné, přepisovat takhle staré příběhy, já myslím že to možná trochu i prospělo.
__________
__________
ZLODĚJKA KNIH
ČTYŘI ROČNÍ DOBY
Markus Zusak │ 528 stran │ 5 / 5
Stephen King │ 533 stran │ 5 / 5
Další knížka podle které byl natočen film. A musím říct že obě díla jsou naprosto super, řekla bych že dost srovnatelná. Film jsem viděla jako první a úplně mi vzal slova a všechno. Ten konec je prostě hrozně emotivní a celé to má hrozně silnou atmosféru. A tak jsem neváhala a od kamarádky si vypůjčila i knížku. Navíc jsem si nechala zhruba rok dlouhou pauzu na vstřebání zážitků a zapomenutí nějakých detailů a myslím že to naprosto splnilo účel. Měla jsem skoro pocit jako bych ten příběh "prožívala" poprvé. Knížka se výborně čte, postavy jsou skvěle popsané a všechny jsem si oblíbila. Ten konec je úplně stejně smutný a úplně stejně mě to dostalo. Vyprávění z pohledu smrti je zvláštní a dost unikátní, ale dá se na to zvyknout.
Tuhle knihu bych pojmenovala "Best of Stephen King", "Stephen King at his finest" a nebo něco takového. Skládá se ze čtyř různých příběhů a každý z nich má poukázat na něco jiného (tak jako roční doby z názvu). A mě se to hrozně líbilo. To, že každý příběh má svou vlastní atmosféru a vlastně všechno je tam úplně jiné mi přišlo hrozně zvláštní ale zároveň se to k sobě děsně hodilo.
Řekla bych že to nebyla úplně klasická Kingovská věc. Ostatní jeho příběhy jsou většinou hrozně dlouhé a plné detailních popisů, možná občas až zdlouhavých. Tady se toho bát opravdu nemusíte, protože se to čte jedním dechem. Obzvláště tedy Shawshank a Nadaný žák jsou naprosto fenomenální a dechberoucí.

TELEVIZE a DIVADLO

LOVE, SIMON
T U R A N D O T
Komedie/ Drama/ Romantický, USA 2018, 110 minut
Noc s operou 2018
První nějak víc LGBT laděný film který jsem kdy viděla. Vytáhl mě na něj kamarád a já mu tímto chci moc poděkovat. Bylo to hrozně zajímavé a edukativní, alespoň pro mě. Co se filmu týče, lidé byli sympatičtí, hezky se na to koukalo a některé ty hlášky byli dost autentické.. také se svými kamarády rádi pijeme kafe, jíme nezdravě a smějeme se úplným blbostem. Příběh mi hodně připomínal jednu z těch moderních Popelek (takovou tu s "princem" žabákem) a ve zbytku je to prostě typická rom-com ze střední, jen hlavní postavou není holka, ale gay. Ten konec je celkem doják, to jsem vůbec nečekala a myslím že slabším či empatičtějším jedincům určitě slzička ukápne!
Již tradičně (hah.. podruhé) jsme se vydali na Noc s operou, kterou pořádá plzeňské divadlo a spousty dalších lidí. Klasickou součástí jsou třeba parkouristé, polykači ohňů, tanečníci, akrobaté a samozřejmě zpěváci a orchestr. Proto to není úplně klasická opera a proto se mi to celkem líbí. Jinak já operu moc nemusím.
Letos se hrála Turandot, což je vlastně spíš zpívaná pohádka než cokoli jiného. Klasická zápletka: princ se zamiluje do kruté princezny a ta si ho vezme pouze pokud uhodne její tři otázky, jinak mu nechá setnout hlavu. Otázk jsou tedy dost ošemetné a jednu z nich jsem dosud nepochopila. Jinak je to ale dílo celkem dobré a provedení bylo hrozně megalomanské. No a i když nejsem znalec, poslouchalo se mi to poměrně dobře.
____________________
LOVE SONGDETROIT: BECOME HUMAN
Komedie / Drama / Romantický / Hudební, USA 2013, 104 minutAdventure videohra, Quantic Dream 2018
Velice příjemný film, který jsem jen náhodou objevila na televizní obrazovce. Zaujalo mne hlavně herecké obsazení, protože Keiru Knightley i Marka Ruffala mám hrozně ráda. Navíc si tam zahrál i Adam Levine a James Corden. To je prostě vražedná kombinace.
Zápltka je celkem klišé, ale hezky se na to kouká. Postavy jsou sympatické a nápad s nahráváním alba v ulicích NY je prostě super! Navíc se ve filmu hodně a hezky zpívá a je tam i pár zajímavých retrospektivních pasáží (hlavně na začátku) díky kterým se ten příběh alespoň trochu odlišuje od dalších tisíců filmů a díky kterým je unikátní. Konec mě trochu překvapil, ale příjemně.
Ach jak já miluji příběhové hry! A tahle je navíc dost zajímavá. Je hodně interaktivní, řekla bych že jsem interaktivnější příběhovku asi ani nikdy neviděla a je tam vážně hodně moc konců. Příběh je také poměrně různorodý, ale samozřejmě je tam jakási osnova. A i když jindy moc nemusím tématiku robotů a budoucnosti, tenhle svět vypadá poměrně důvěryhodně a dobře se v něm hraje. Postavy se chovají tak, jak si je sami naučíte a to se mi líbí. Koho jsem si opravdu oblíbila, to je policista Hank, který má takové neuvěřitelné hlášky že konec. Víc vám toho bohužel říct nemůžu, protože jak říkám, každý má z hry a z příběhu jiné zážitky a jiné emoce.

OSTATNÍ

Tak jsem zase po více než roce navštívila Primark. A i když to nebyl ten "pravý" Anglický, i v Německu se dá najít několik zajímavých kousků. Nebudu kecat, všudypřítomná čeština mě dost odrazovala a i ten sortiment prostě není takový. A mě můžete věřit, jsem něco jako znalec. Za svůj krátký život jsem navštívila už 5 různých prodejen, některé vícekrát, a ta Drážďanská má prostě vždycky o trochu míň skvělých dealů a slev protože jim to tam češi vykupují hned druhý den. Víceméně pořád to podle mě stojí za to, například sluneční brýle mám zásadně odtamtud (stojí v průměru 3eura, mají jich asi tak milion a navíc jsou super stylové!) a plátěné boty za zhruba stokorunu jakbysmet. Dříve jsem tam hodně kupovala džíny, ale tentokrát neměli žádnou slevu a tak byla cena zhruba stejná jako u nás. Nakonec mám několik pěkných věcí - největším úspěchem považuji asi klasické chelsea boots za 5 eur (cca 130 Kč), ve vedlejším obchodě jsem si dokonce koupila svoje maturitní šaty (cenově vycházeli stejně jako kdybych si měla nějaké půjčovat, a navíc je takhle můžu ještě někam využít, například na svatbu kam jdu příští týden).

Další materialistická věc jsou moje nové boty. První z nich jsou klasické nízké bílé Converse, které jsem už dlouho chtěla a to hlavně proto, že se prostě hodí úplně naprosto ke všemu. Můžu je prostě nosit celé léto s úplně vším a vždycky to bude vypadat dobře! Další boty jsou shodou okolností také Converse, tentokrát Chuck Taylor All Star II v deep bordó barvě. A to nejsou jen takové boty, nýbrž mé boty na maturák. Vidíte dobře, půjdu na svůj maturitní ples v Converskách a navíc mám i spolupachatele/ spolužáka se kterým budeme mít stejnou obuv. Hrozně se těším, možná budeme vypadat trochu jako idioti, ale vůbec nám to nevadí! No a poslední boty jsou Vans v takovém tom ještě sportovnějším provedení, protože jsem sháněla boty které se dají použít na sport ale i normálně do města. A jsem s nimi hrozně spokojená, protože jsou naprosto úžasně měkoučké a pohodlné. Měkčí boty jsem snad v životě neměla.

Písniček mám tentokrát poměrně hodně, i když asi ani jedna z nich není ani trochu letní a tentokrát jsou všechn takové celkem na jedno kopyto.. ale všechny se mi líbí a o to jde. Jako první bych se ráda zmínila o American Authors, kteří v uplynulé době vypustili hned dva singly a oba jsou naprosto super. Jedná se o Do My Own Thing a Deep Water. Víc se mi asi líbí druhá jmenovaná, která mi trochu připomíná Imagine Dragons styl hudby, ale obě jsou super a ráda je teď poslouchám a taky zpívám, protože jsou hrozně moc chytlavé.


Mým novým objevem je tentokrát kapela Welshly Arms. Našla jsem je přes písničku Legendary která se momentálně celkem často objevuje v rádiích a nezůstala jsem jen u toho. Další písničky které bych chtěla zmínit jsou Sanctuary a Who We Are, i když těch dobrých písniček mají mnohem mnohem víc.První zmiňovaná zní trošku jako Rooftop od Nico Santose, ale řekla bych že líp. A hlavně text je o dost lepší. Ta druhá je taková odlehčenější, řekla bych, víc popová a taková méně chytlavá, ale taky hrozně pěkná. Jsem hrozně ráda že téměř každý měsíc nacházím nové a nové interprety a zrovna za Welshly Arms jsem neskutečně vděčná.


Další písnička které jsem naprosto propadla je Happyland od Manse Zelmerlöwa. Asi jí znáte z reklamy na Kinder, ale tam zrovna vybrali ten úsek který zní hrozně optimisticky a vesele. Ve skutečnosti je ta atmosféra mnohem "temější" a i ten klip tomu odpovídá. Je to ale hrozně chytlavé a vždycky do toho prostě musím alespoň lipsingovat, jinak to prostě nejde. A i ten klip je skvělý a dokonale odpovídá poselství. A text? Nemám slov. Tahle písnička prostě definuje všechno co by měla dobrá písnička mít, včetně dobrého zpěvu!!


Další jsou tady Kodaline. A zase tady jde hodně o atmosféru těch klipů a písniček a i ty testy jsou hrozně silné. Například videoklip k písničce Brother je neuvěřitelně pravdivý, smutný, atmosferický a tak jako.. opravdový (?). A ta hudba prostě všechno tak nějak hezky uzavírá a mě se to hrozně moc líbí. Dál bych jmenovala Shed a Tear, High Hopes nebo asi nejznámější Follow Your Fire. Všechny jsou poměrně smutné (možná až na tu poslední, dokud si jí nepustíte v acoustic verzi), obzvláště když se zaměříte na texty. A mě se to hrozně líbí. Každý prostě v životě občas potřebuje smutnou písničku, při které může koukat z okna jak venku prší a představovat si sebe ve videoklipu..

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 myred | Web | 12. července 2018 v 21:41 | Reagovat

Naprosto tě chápu s tou nechutí psát. Taky jsem to měla a když člověk tuhle náladu má, tak by se do toho neměl nutit a jak jsi říkala, měl by nachytat inspiraci. Já třeba nemám chuť psát a pak najednou za jeden den napíšu třeba tři články. :D
Zlodějku knih jsem četla a přišla mi naprosto skvělá! Hned po přečtení jsem si pustila i film a taky byl moc hezký, i když knížka se mi líbila o trošku víc. :)
Jinak Simona jsem ještě neviděla, ale četla jsem tu knížku, takže pokud je to stejně dobré jako knížka, tak se na něho určitě kouknu, až to bude na netu. :D

2 Rosie. | Web | 12. července 2018 v 23:15 | Reagovat

No vida! Konečně někdo, kdo má na Macbetha názor jako já a neháže kolem sebe slova negativní kritiky, jak ostatní.. Tak si říkám, co od toho vlastně všichni čekali, proč se jim prostě nemohl líbit příběh jako takový a musí na to házet tu negativitu.. Někde jsem četla, že kdyby to napsal kdokoliv jiný než Macbeth, tak by se z toho lidi mohli s prominutím "posrat", ale že když si sám nastavil laťku vysoko díky Harry Holeovi, tak ho teď všichni kritizují úplně nemístně. A s tímto názorem souhlasím.. Lidi podle mě vůbec nehodnotí příběh a knihu jako takovou, ale děsně poměřují autorovo tvorbu a to mě štve! Jako kdyby to četli ale nevnímali .. a to ze mě dělá tak trochu Hulka! :D Takže moc děkuji za souhlas! Jsem ráda, že někdo se mnou konečně souhlasí!! O:) :D A taky si nemyslím, že je pitomé a zbytečné přepisovat stará dramata, když se toho ujme někdo jako Nesbo! O:)

3 V3ronika♥ | Web | 14. července 2018 v 17:15 | Reagovat

Love Simon mám stáhnutý film a těším se na něj :) a knihu zlodějka knih bych si chtěla pořídt

4 Infinity | Web | 17. července 2018 v 15:49 | Reagovat

Noo, vypadá to, že jsem narazila na můj nový velice oblíbený blog, protože jsem se přistihla u čtení tohoto článku, jak moc mě to baví číst a jak hltám slovo za slovem!

Ze zmiňovaných knih jsem nečetla ani jednu, ale patří mezi ty, do kterých se určitě pustit chci a vím o nich. Macbetha jsem ale číst zkoušela, jenže po pár stranách jsem knihu odložila s tím, že mě prostě nevtáhla a vůbec mě nebavila.

Film Love, Simon je úžasný, opravdu se mi hrozně líbil, přišel mi moc originální a nasmála jsem se u něj. :)
A ty písničky jsou super, přesně tenhle styl hudby mám moc ráda!

5 excessivemind | Web | 29. července 2018 v 0:33 | Reagovat

Detox je správný, máš pravdu, člověk pak má víc inspirace :)
Zelmerlowa znám, ale tuhle písničku ne, mrknu na ni :)

6 Hemitson | Web | 5. srpna 2018 v 15:05 | Reagovat

Škoda, že bydlíš tak daleko, jinak bych nad nějakým tím výletíkem klidně i popřemýšlela. :D

Na Zlodějku knih se chystám už delší dobu a z tvého popisu mám dobrý pocit, tak snad se mi bude kniha také tak líbit.

Z filmů jsem viděla Simona a musím uznat, že se povedl. Docela mě štvou názory lidí, že se nám to líbí jen proto, že je tam gay, ale spíš bych řekla, že jde víc o to poslání. Ale každý to asi vidí holt jinak. :D

Deep Water jsem si zamilovala okamžitě! :o Taky mi připomíná ID, tak možná proto. :D

Sanctuary teď strašně moc často slýchávám v rádiích a taky se mi líbí.

Happyland nekomentuju, to je jednoduše srdcovka. ♥

Rozhodně díky moc za dva první tipy, hned si od nich jdu pustit něco víc. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama